pondělí 23. března 2015
Skříňka už je obroušená, připravená k olejovému nátěru. Mezi tím se mi na ní podařilo ve výprodeji koupit úžasné umyvadlo a sehnat nádherné frézované nožky. Ty původní se nedaly použít a navíc jsem je potřebovala o dost vyšší, abychom se při každém mytí nemuseli "klonit k zemi" .... Tak a můžeme jít na to:
Já osobně mám ráda, když jde na dřevěném nábytku vidět jeho struktura. Toho docílíme pomocí olejů na dřevo. Dělíme je na dva druhy: přírodní /bezbarvé/ a pigmentové, díky kterým dosáhneme požadovaného barevného odstínu. 

Olej na nábytek nanášíme molitanovou houbičkou. Je to proto, že se po nanesení přebytečný olej "stírá", což by štětcem nebylo možné. V praxi to vypadá tak, že houbičku jemně namočíme do promíchaného oleje a roztíráme po nábytku tak dlouho, dokud není všechen olej "vpitý". Zní to složitěji než to vypadá, ale přesto doporučuji, vyzkoušet si to nejprve na jiné dřevěné desce, aby jste měly představu, jak se s oleji pracuje. 

Mě osobně se dobře osvědčily tyto oleje KLIK, ale jistě je jich na našem trhu více, takže záleží jen na vás a na tom, jaký odstín chcete mít. 

Tady je pár snímků pro představu:Skříňka už má barvičku i nové nožky, teď zbývá jediné .... odnést jí do koupelny, usadit na ní umyvadlo, dolepit ornamenty a zapojit vodu :o) 

26 komentářů:

 1. Mít doma kousky, které prošly valstníma rukama s trpělivostí a láskou, to musí být znát v celém domě. K tomu výborný vkus a je na světě domov s duší. Moc tě zdravim, Marki, a přeji nádherné dny, Klárka.

  OdpovědětSmazat
 2. Je to fantasticke,uplne profesialne a so zmyslom pre krasu !

  OdpovědětSmazat
 3. Markétka, presne ako som predpokladala. Bude to ďalšia paráda z Tvojej dielne. Andrea

  OdpovědětSmazat
 4. Ou, ou, ou... nádhera!! Marki, smekám! Už druhý rok mám ve stodole starou potravinku, olouhovanu, částečně obroušenou a nejsem schopná jí dodělat. A díky za polopatický návod! Zdravím a přeji krásné jaro! M.

  OdpovědětSmazat
 5. Market, když si prohlížím a čtu tvé návody, přijde mi to všechno tak snadné. Ale jen do té chvíle, než si uvědomím, že bych to měla sama dělat - a přitom ta židle v dílně, ta lavice v práci ... tyhle kousky by tak prokoukly, kdyby prošly "očistnou kůrou alá Marki" ... Opravdu před tebou smekám, jsi nesmírně šikovná a také odvážná, že se do takové práce pustíš. Pod tvýma rukama se dějí věci!

  OdpovědětSmazat
 6. Teda, Marki, ty nezahálíš!!! Těším se na finále v koupelně!

  OdpovědětSmazat
 7. Ach Marki, to je krása! Jsi neskutečně zručná. Závidím :)

  OdpovědětSmazat
 8. Marki, nádherná skříňka, úžasná proměna! Jsi šikovná! :) Pa a krásné dny, Jola

  OdpovědětSmazat
 9. Parádní, dobrá práce! Přesně takhle krásně nám jeden šikovnej pán zrestauroval pár kousků... L.

  OdpovědětSmazat
 10. Božínku, to je krása! Závidím! (a přeju) :-) Umyvadlo jí bude TAK slušet! Smekám.

  OdpovědětSmazat
 11. Nádhera, reštaurátorka par excellence :)

  OdpovědětSmazat
 12. Marki, panečku ty jsi úplná restaurátorka! Dokonalý popis toho, jak na renovaci nábytku! A obdivuji tvoji trpělivost a jak pečlivě k tomu přistupuješ. Já jsem v tomhle dost hrozná,musím mít všechno hned, takže se s tím moc nemažu:) Tak ať se brzy najde ten instalatér:)

  OdpovědětSmazat
 13. Krásné. Děkuji za postup, jak na to. Chystám se na velkou šatní skříň holkám do pokojíčku. Tohle mi hoooodně pomohlo a hlavně dodalo odvahy. Těším se konečný výsledek. Doufám, že se pochlubíš.;) Krásné dny Renata

  OdpovědětSmazat
 14. To je paráda, super práce..povedlo se...

  OdpovědětSmazat
 15. Marki, krása... A ty nožky... :-)

  OdpovědětSmazat
 16. Hltám každé jedno slovo. Vždy je dobré priučiť sa niečomu novému. Už sa teším na finálne foto.
  m.

  OdpovědětSmazat
 17. MARKÉTKO, MOC VELKÁ KRÁSA.
  JSI OPRAVDU ŠIKOVNÁ.
  TAKÉ DĚKUJI ZA MOC HEZKY NAPSANÝ POPIS PRÁCE I V PŘEDCHOZÍCH PŘÍSPĚVCÍCH.
  MĚJ SE HEZKY A UŽÍVEJ JARNÍ DNY.
  BOHDA

  OdpovědětSmazat
 18. No Markétko,to je NÁDHERA...už se těším až budu moci taky takovou krásu vytvořit ...popřípadě si sbalíš batůžek a dojedeš k nám :)))) ...opatruj se šikulko páááá K.♥

  OdpovědětSmazat
 19. Juuj, to bude krásny kus, keď to bude hotové.
  Mohla by som poprosiť o kontakt na uzahradniku@gmail.com ? Chcela by som sa niečo opýtať a nechcem sa tu rozpisovať. :) Vďaka.
  Pekný deň praje Maja

  OdpovědětSmazat
 20. Marki, nádhera. Velké díky za krásné polopatické návody, které člověku mimo know-how, jak na to, vlijí do žil tu správnou chuť i odvahu něco restaurovat :-) Jsi velká šikula, manžel musí být pyšný, že má doma takového kutila v sukni :-) Hezký večer Anička

  OdpovědětSmazat
 21. Marki jsi kouzelnice. Díky za podrobný návod jak na to.
  Já se snad pustím do skříněk na chatičce.

  OdpovědětSmazat
 22. Marki ja sa tak strašne teším na výsledok, ako malé dieťa na sladkosť. Zatiaľ wau. Lenka.

  OdpovědětSmazat
 23. Marki, to bude krása!! Naprosto bez skrupulí se přiznávám, že Ti jí závidím... úplně ji vidím u mě v koupelně :)))) Měj se krásně, Renča

  OdpovědětSmazat
 24. Marki, si úžasná šikulka a tvorilka. Môj obdiv.
  Emily

  OdpovědětSmazat

Děkuji vám všem, kteří jste si našli chviličku, aby jste mě potěšili milým komentářem ..........Marki